• Локація вул. Б. Хмельницького, 46, м. Київ, 01054, Україна
  • Номер телефону +38 (044) 234 4186

Медіазаконодавство: поштові тарифи і роздержавлення ЗМІ



Напередодні відкриття «Укрпоштою» передплати на вітчизняні та зарубіжні друковані періодичні видання на наступний 2019 рік Верховна Рада України включила  до порядку денного нинішньої дев’ятої сесії законопроект 8114 «Про внесення змін до Закону України « Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» (щодо протидії ворожій пропаганді та покращення інформаційного забезпечення громадян України, постраждалих унаслідок воєнних дій, місцем проживання яких є територія Донецької і Луганської областей, де організації державної влади України здійснюють свої повноваження).

Запропонована авторами законопроекту новела до статті 9 вказаного Закону України передбачає встановлення окремих тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою на зазначені території. Ухвалення цієї зміни, йдеться у пояснювальній записці до цього документу, створить правову підставу встановлення для жителів Донецької і Луганської областей окремих тарифів, зменшивши їх до мінімальних ставок, що дозволить мінімізувати (зменшивши) вплив інформаційної пропаганди країни агресора.

У порядку денному дев’ятої сесії міститься  і законопроект 8441 «Про внесення змін до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», розроблений з метою врахування на законодавчому рівні питань, які виникли на першому етапі реформування державних і комунальних ЗМІ, а також сприяння завершенню процесу реформування протягом визначеного законом терміну – до кінця 2018 року. Цей законопроект має , так би мовити, розв’язати руки редакціям видань, котрі заявили про реформування, але так і не отримали відповідних рішень власників, або не вчасно їх отримало, або не мали змоги вирішити питання про майно, оренду приміщень, мали трудові спори. Щоправда, Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України рекомендує Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики доопрацювати документ, щоб деякі його положення не суперечили, скажімо, чинному законодавству про працю.

На сесії мають також ухвалити вже прийнятий  на попередній сесії у першому читанні законопроект 6518 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення офіційної публікації законів України та інших нормативно-правових актів», яким передбачено не роздержавлювати газети Верховної Ради  «Голос України» і Кабінету Міністрів  «Урядовий кур’єр». За цей документ проголосувало 240 народних обранців.

Шановні колеги, Укртелерадіопресінститут постійно тримає, так би мовити, руку на пульсі реформування преси. Ми регулярно проводимо відповідні семінари з роздержавлення ЗМІ, на які запрошуємо редакторів газет, медіа експертів, юристів, їхні цінні фахові рекомендації зарадили багатьом нашим колегам. Тож співпрацюймо, шукаймо ефективні інструменти для вдалих ефектних змін на користь читача.
Укртелерадіопресінститут — з вами!

Світлана Писаренко, викладач вищої категорії Укрателерадіопресінституту, заслужений журналіст України.

Підписуйтесь на нас!