• Локація вул. Б. Хмельницького, 46, м. Київ, 01054, Україна
  • Номер телефону +38 (044) 234 4186

Співпраця Україна—НАТО. Регіональний вимір



Сьогодні, 2 липня , Укртелерадіопресінституту і ГО “Центр розвитку Медіафорум» спільно з Представництвом НАТО в Україні продовжили цикл  онлайн семінарів «Співпраця Україна—НАТО. Регіональний вимір». Нагадаємо, в середині червня в такому ж триденному семінарі взяли участь працівники ЗМІ східних областей України. І переможці оголошеного тоді конкурсу на краще висвітлення тематики співпраці України з НАТО вже сьогодні , 2 липня, були визначені. Це Тетяна Пасова, кореспондентка «Голосу України», редактор видання  Армія.uа Володимир Кравченко ,  журналістка газети «Вечірній Харків» Ірина Стрельник.Організатори закликали учасників семінару і надалі брати участь в конкурсі на кращу публікацію про співпрацю України і НАТО.

Про це повідомили учасників модераторка семінару Марія Дмитрієва, національна гендерна експертка, викладачка Укртелерадіопресінституту , а також заступник директора Укртелерадіопресінституту, заслужений журналіст України Сергій Тихонов.

Директорка Центру інформації та документації НАТО в Україні Барбора Маронкова доступно і вичерпно виклала історію розвитку співпраці України з Альянсом, досить детально  розповіла про плідну діяльність Комісії Україна – НАТО, політику підтримки України та її практичні  наслідки одразу після анексії Росією Криму.

Нещодавнє долучення України до Програми розширених можливостей НАТО має поглибити і розширити співпрацю. Для цього необхідне ухвалення низки нових документів з воєнних і безпекових стратегій, нормативно-правових актів, необхідних для подальшого перспективного розвитку співпраці, а також затвердження низки оглядів у сфері безпеки.

Барбора Маронкова наголосила, що НАТО визнає бажання України приєднатися до Вашингтонського договору, однак для цього необхідні глибинні реформи, а відтак і шлях до Альянсу , за словами Барбори Маронкової, не буває коротким.

Директорка програм Центру інформації та документації НАТО Світлана Ротаєнко , навела конкретні приклади плідної співпраці України з Альянсом в ході реалізації низки відповідних програм. Матеріали про це можна отримати на сайті Центру документації та інформації НАТО, у соціальних мережах Фейсбук та Інстаграм, а також з брошури про допомогу НАТО Україні. Світлана Ротаєнко запевнила, що з усіх запитань, котрі виникатимуть в учасників семінару, Центр надасть вичерпні відповіді, організує , якщо необхідно, інтерв»ю.

Наявність твердої політичної волі всіх гілок влади щодо вступу України до НАТО є одним з вагомих чинників, зазначив у своєму виступі перший заступник Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення Богдан Червак. Він,зокрема, підкреслив, жодна з фракцій політичних сил у Верховній Раді України не ставить під сумнів інтегрування України в НАТО, закріплене  в Конституції України. Ухвалено всі необхідні для цього нормативно-правові документи. Проте нині є надважливим завданням переконати українців зробити конкретні кроки, які мають наблизити нашу державу до вступу до НАТО. Водночас промовець констатував, що в різних регіонах України спостерігається не однакове сприйняття НАТО , а відтак регіональні особливості ставлення мешканців до Альянсу і  визначають зміст і форми діяльності місцевих ЗМІ.

Детальніше, базуючись на конкретних соціологічних дослідженнях, цю думку розвинув наступний спікер семінару Валерій Кравченко, старший науковий співробітник Інституту стратегічних досліджень. Він присвятив свій виступ  особливостям висвітлення євроатлантичної інтеграції у Причорноморському регіоні. Промовець застеріг журналістів від компліментарного підходу до  створення контенту про НАТО. Адже Альянс має свої проблеми  і про  них також треба говорити. Інакше читач не сприйматиме  так би мовити лаковану дійсність.

Головний редактор журналу «Бізнес», викладач вищої категорії Укртелерадіопресінституту Володимир Польовий проаналізував  контент  ЗМІ  південних областей України, відзначаючи , що , наприклад, херсонські журналісти більше уваги приділяють тематиці економіки і криміналу, натомість харківські найбільше  заангажовані  на пандемії корона вірусу і  криміналі, так само , як і колеги з Дніпропетровщини.

Спікер детально зупинився на проблематиці фінансування, а відтак і незалежності ЗМІ. Володимир Польовий відзначив, що пошук грошей для видань є гострою проблемою. Тому й ,приміром, передвиборча кампанія  і прагнення кандидатів «засвітитися»  змушує редакторів інколи не зважати на якість публікацій. Адже відсутність сталого державного чи грантового фінансування, обмаль рекламних і передплатних коштів не сприяють незалежності ЗМІ. Володимир Польовий резонно зазначив , що фінансування пропагандистської машини в Росії не можна порівняти з тим, як фінансується популяризація НАТО в Україні. І закликав НАТО зважити на це, щоб розширити програму підтримки незалежних ЗМІ, а власне самих редакторів видань – наполегливо шукати грантове фінансування.

Віталій Мартинюк, директор міжнародних програм Центру глобалістики Стратегія ХХІ зосереджуючи увагу  слухачів, учасників семінару  на темі « Україна –НАТО—ЄС співпраця в сфері безпеки», торкнувся проблем спільного реагування на  гібридні загрози, готовність до криз, оперативного обміну інформацією, включно й щодо кібер атак.

Медіа- експерт, кандидат наук з соціальних комунікацій, викладач вищої категорії Укртелерадіопресінституту Олег Джолос ґрунтовно розкрив тему « Інформаційна та медійна грамотність громадян як запорука демократичного розвитку та повернення довіри до ЗМІ: досвід країн Альянсу».

Усі  презентації, представлені спікерами на семінарі, його учасники отримають на електронну пошту.

Савітлана Писаренко, викладачка

вищої категорії Укртелерадіопресінституту,

заслужений журналіст України.

Підписуйтесь на нас!