ПРАВО НА ПРАВДУ ПРО ВІЙНУ ЗАРАДИ ЗДОБУТТЯ МИРУКримська тематика в українських медіа: джерела, інструменти та кращі практики висвітлення – такою була тема онлайн семінару  для редакторів та творчих правників центральних і місцевих ЗМІ.

Укртелерадіопресінститут та Національна спілка журналістів України приурочили цей захід до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя – 26 лютого. 2014-го року саме 26 лютого в Сімферополі відбувся масовий мітинг кримських татар та українців Криму на підтримку територіальної цілісності України.

Модератор семінару – голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко у вступному слові повідомив,зокрема, що напередодні арештованого в Криму журналіста Владислава Єсипенка засуджено на шість років позбавлення волі так званим судом в Сімферополі.

Колеги з перших вуст почули розповіді  журналістів-кримчан про події 26 лютого 2014-го року , а також життя цього регіону за окупаційного російського режиму.

Спікери – секретар НСЖУ, оглядач програми «Крим. Реалії – проект Радіо Свобода Микола Семена; голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник; перший секретар НСЖУ Ліна Кущ – поділилися досвідом висвітлення проблематики тимчасово окупованих територій, цікавими й актуальними темами для вітчизняної і зарубіжної аудиторій,  виклали принципи  користування джерелами інформації на півострові, завдяки яким є можливість правдиво висвітлювати факти порушення прав і свобод людей в Криму. Адже кожен такий матеріал про людські долі здатний привернути увагу світової спільноти до того, що насправді відбувається на контрольованій Росією українській території.

І це вкрай необхідно,щоб реалізувалося право на правду про війну, без якої неможливо здобути мир. А для цього необхідно руйнувати стереотипні «картинки» про події ,наприклад 26 лютого в Сімферополі. За словами Микола Семена і велелюдний мітинг в Сімферополі проти російських силовиків, і те, що насправді в ході окупації півострова загинули таки люди – все це спростовує наративи про те, що в Криму не було спротиву. Ольга Скрипник повідала як діяли кримчани і ,зокрема, групи спротиву, скільки людей насправді постраждали і тоді, 2014 року , і нині, які шалені терміни ув’язнень отримують за сфабрикованими звинуваченнями мешканці півострова, громадянські журналісти, правозахисники.

Ліна Кущ як досвідчена журналістка і громадська активістка, у минулому власний кореспондент газети «Голос України» у Донецьку й Донецькій області не з чуток знає почерк окупантів-переслідувачів. Вона докладно поділилася з колегами рекомендаціями щодо вибору тем публікацій, перевірки фактажу. Тож, дискусія в ході семінару з принципових засадничих проблем, котрі уможливили агресію Путіна щодо України має стати своєрідним імпульсом для висвітлення життя  на тимчасово окупованих Росією українських територіях. Пролунала також пропозиція, щоб організатори заходу ініціювали й семінари, присвячені крокам з деокупації  української землі.        

Кожен учасник семінару, як і було обіцяно, отримають електронну збірку порад журналістам за підсумками онлайн-курсу «У фокусі – Крим», яку укладено торік як підсумок десяти вебінарів, спікерами яких були відомі журналісти, правозахисники та експерти. Надіслано будуть і матеріали, які підготував Андрій Клименко – керівник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, головний редактор сайту BlackSeaNews.

Sign up for us!