Етика і психологія журналістської роботи в умовах війни. Онлайн тренінг для працівників ЗМІ Етика і психологія журналістської роботи в умовах війни – такою була тема онлайн тренінгу для працівників ЗМІ, який  Укртелерадіопрресінститут за підтримки Держкомтелерадіо провів 24 березня 2022 року.

Цього дня минув рівно один місяць , відколи Росія пішла широкомасштабною війною на Україну.

Медіатренер Віктор Рибаченко, віце-президент Асоціації політичних психологів України, заслужений працівник культури України, викладач Укртелерадіопресінституту проаналізував вітчизняне інформаційне поле , використання класичною і громадською журналістикою усіх можливих медіа ресурсів, їхній вплив на формування загального емоційного стану українців в умовах загарбницької війни на винищення нашої нації та держави. Віктор Рибаченко зокрема зазначив, що за умов війни, зрозуміло, втрачають актуальні у мирному житті класичні вимоги до журналістів подавати різні точки зору на одну й ту ж саму подію. Адже журналістика воєнного часу покликана максимально працювати на перемогу над ворогом, бути адекватною в обставинах, що становлять екзистенційну небезпеку, тобто загрозу існуванню самої держави України та її народу.

З наведених прикладів подачі інформації про одну й ту ж само подію стає очевидною позиція авторів та видань через емоційне забарвлення текстів, на основі чого інтуїтивно споживачі такої інформації можуть ідентифікувати «п’яту колону» в інформаційному просторі України, розрізняти фейки та дезінформацію, якими в гібридній війні послуговуються російські пропагандисти та  українські зрадники-запроданці.

У цьому контексті проаналізовано й дані численних соціологічних замірів настроїв українського суспільства, коли показник впевненості в правильному курсі держави, перемозі над ворогом є надзвичайно високим і невпинно зростає. Українці, усвідомлюючи руйнівні наслідки війни, жахливі людські й матеріальні втрати, меншу чисельність нашої армії, у порівнянні з кількістю війська супротивника,   вірять в перемогу над ворогом, російським окупантом і , до того ж, переважною більшістю виступають проти тимчасового перемир’я. Адже  всі ми добре розуміємо аналогію мети кривавого диктатора Путіна – «остаточно вирішити українське питання»  з проголошеною німецькими фашистами, Гітлером – «остаточно вирішити єврейське питання» в Другій світовій війні. Росія намагається знищити Україну в цій війні, підступно розпочатій ще вісім років тому, і за яку вона не зазнала відчутного світового осуду, адекватного покарання, розплати за безчинства, тероризм і окупацію Криму та ОРДЛО. Це тільки сприяло подальшій фашизації імперії зла і зростанню її апетитів і щодо України, і щодо Європи. Про це також свідчать соціологічні дослідження. Тож поки світ не збагне, що Росія,  яка вже  погрожує захопленими в Україні ядерними реакторами, застосуванням ядерної зброї, несе екзистенційну загрозу, поки світ не перестане імітувати боротьбу за мир, розмірковуючи , наскільки відчутно допомогти Україні зупинити кривавого окупанта, апетити Путіна, терориста номер один у світі тільки зростатимуть.

Учасники тренінгу, журналісти різних українських ЗМІ, фрілансери  провели на завершення тренінгу яскраву дискусію, що свідчить про високий градус тривоги в суспільстві і серед професійної медіа спільноти. А відтак,– і про актуальність подальших навчальних семінарів, які планує проводити Укртелерадіопресінститут.     

Світлана Писаренко, викладачка Укртелерадіопресінституту, заслужений журналіст України.    

Sign up for us!