Український інститут підвищення кваліфікації працівників телебачення, радіомовлення і преси

Укртелерадіопресінститут

УкртелерадіопресінститутСвітлана Писаренко.

УКРАЇНА–НАТО: ПОЖИВА ДЛЯ ЗМІ

Круглий стіл на тему: "Співробітництво Україна—НАТО та заходи, які здійснюють органи державної влади у сфері євроінтеграції України", організований Укртелерадіопресінститутом у прес-центрі Держкомтелерадіо 9 лютого нинішнього року, став своєрідним оперативним звітом з виконання “домашніх завдань” різними урядовими і громадськими структурами. А завдяки досить жвавому формату спілкування доповідачів, викладачів і журналістів, яке модерував відомий теле-- і радіоведучий Андрій Куликов, під час дискусій пролунало чимало цікавої інформації. Адже на євроінтеграційному шляху, а також у ході співробітництва з альянсом Україна, хоча й повільно, все ж таки намагається впевнено просуватися до мети.

На тлі гібридної війни, потужних фейкових атак українського інформаційного простору з боку російського агресора донесення правдивої інформації до читачів, глядачів, слухачів набуло справді державної ваги.

Тож Олександр Ободович, начальник Управління телебачення і радіомовлення, європейської і євроатлантичної інтеграції Держкомтелерадіо , відкриваючи Круглий стіл, наголосив на ролі двох визначальних документів у цій сфері -- Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017-2020 роки та Доктрині інформаційної безпеки України. На їхню реалізацію відповідно розроблено й здійснюються Держтелерадіо та Укртелерадіопресінститутом низка активних заходів. Це конференції, круглі столи, тренінги, семінари, навчальні курси для працівників медіа. Ця діяльність має на меті підвищити рівень їхньої кваліфікації, щоб вони вміло доносили політику держави в цій сфері.

Проте, Директор Інституту євроатлантичного співробітництва, один з фундаторів самостійної зовнішньої політики нашої держави, народний депутат України Борис Тарасюк повідав учасникам заходу драматичну історію про те, як і чому нині Україна залишається на висхідних позиціях 2002 року. Тоді Верховна Рада України законодавчо визначила курс нашої держави на євроатлантичну інтеграцію, кінцевою метою якого є набуття повноправного членства в НАТО, як стратегічний пріоритет нашої держави. 2006 року Україна мала одержати План дій щодо членства України в НАТО. Але це не входило в плани тодішнього Президента Януковича, котрий заявив у під час свого візиту до штаб-квартири НАТО, що очолювана ним держава не готова до ПДЧ.

Не допоміг змінити ситуацію вже 2008 року лист, підписаний тодішніми Президентом України Віктором Ющенком, Прем”єр -міністром Юлією Тимошенко та Головою Верховної Ради Арсенієм Яценюком, про намір України вступити до НАТО. Бухарестський саміт держав Вашингтонського договору не взяв до уваги цього документа. А через два роки, коли Янукович повернувся до влади і сформував більшість у парламенті, було законодавчо закріплено позаблоковий статус України.

За словами Бориса Тарасюка, після Революції Гідності навесні 2014 року було згаяно час і упущено можливість одержати, принаймні, ПДЧ щодо НАТО під приводом того, що, мовляв, “за статутом НАТО до альянсу не вступають держави, на території яких ведуться бойові дії”. Насправді, зауважує Борис Тарасюк, НАТО не має статуту, основним його документом є Вашингтонський договір 1949 року, в якому нема жодного рядка про неможливість приєднання до договору держави, на території якої ведуться бойові дії, або яка перебуває в стані війни. Промовець нагадав також, що 2014 року правляча коаліція мала конституційну більшість у Верховній Раді, але так і не спромоглася твердо заявити про готовність набуття членства в НАТО. Тому, на думку Бориса Тарасюка, ми нині далі від надання нам ПДЧ щодо НАТО, ніж це було 2006 року.

Доповідач підкреслив, що вступ до НАТО означає не вступ самих лише Збройних Сил України до альянсу, це означає приєднання всієї держави України до Вашингтонського договору. І на цьому шляху виконання стандартів НАТО є визначальним, тому роль громадянського суспільства, медіа в цих процесах є неоціненним рушієм. Росія не напала б на Україну, якби ми мали ПДЧ щодо НАТО, не кажучи вже про членство.

Власне наступні промовці розповіли про реальні кроки в різних сферах життя з метою наближення України до стандартів НАТО, а також відповідну гармонізацію законодавства України із законодавством ЄС.

Зокрема, про позитивні зміни в транспортній галузі економіки йшлося у виступі заступника Міністра інфраструктури з євроінтеграції Віктора Довганя. Оперуючи конкретними цифрами і фактами Віктор Миколайович доповів про масштабні інфраструктурні зміни, котрі здатні модернізувати і розвинути економіку , перетворити Україну на привабливу інвестиційну гавань. Наголошувалося на тому , що відомство спрямовує кошти на підвищення рівня безпеки на дорогах, зниження аварійності. Адже сумна статистика вражає: в Україні на дорогах гине чотири учасники дорожнього руху щодоби, це більше, ніж на фронті і найбільше в Європі. Заступник Міністра інфраструктури України повідомив також про певні законодавчі ініціативи відомства, реальні кроки з розвитку водного транспорту , а також аеропортів , зокрема, Ужгорода та Запоріжжя.

Порушувалася й проблематика безпечності навколишнього середовища, наближення вітчизняного законодавства до європейського у сфері охорони довкілля. Йшлося про радіаційний контроль на Чорнобильській атомній станції , зокрема, спростовано досить поширений міф щодо можливого зберігання у сховищах відпрацьованого ядерного палива з іноземних станцій, країн, які фінансували будівництво сховища і власне “Укриття” на ЧАЕС. Закордонного відпрацьованого ядерного палива сховища на території ЧАЕС не містять. Про це, зокрема, повідомив учасникам заходу Іван Левченко, в.о. завідувача відділу євроінтеграції Міністерства екології та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції.

Його колега з Міністерства освіти Андрій Остапенко, розповів про реалізацію заходів Програми НАТО “Наука заради миру та безпеки ”. Однак щодо розв’язання проблеми “відтоку мізків” не надав ані конкретної статистики, ані переконливих фактів на користь створення для вчених привабливих умов для роботи в Україні. Проте висловив переконання, що науковці віддають перевагу проживання в Україні, хоча й залюбки приймають запрошення працювати разом від зарубіжних колег.

Планом дій НАТО “ Партнерство заради миру” 2016 року передбачено ціль під номером 13 -- виконання Резолюції 1325 щодо гендерної рівності. Про стан її реалізації в Україні йшлося у виступі- Людмили Ковальчук, національної консультантки з питань Національного плану дій “Жінки. Мир. Безпека”. Розвінчування і подолання гендерних стереотипів є надзвичайно чутливою темою. З дитинства виховання відбувається стереотипно. Суспільство потребує руйнації таких усталених норм, які дискредитують людей за статтю. Головним гендерним принципом є надання людині вибору ,зокрема, професії. Подолання сексизму, домашнього насильства, зміна так званої культури згвалтування( коли відповідальність за подію покладають на жінку, її зовнішній вигляд, поведінку) — такі теми у ЗМІ є рідкісними і поки що не формують у суспільстві дотримання принципів гендерної рівності.

А от Олег Кобельников , начальник відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Департаменту захисту споживачів Держпродспоживслужби зазначив , що відомство, яке він представляє, дотримується гендерних стандартів у рекламі. Промовець зупинився також на питанні гармонізації законодавства України та ЄС щодо безпечності споживчих товарів. Зазначив, що скасування свого часу вимог до перевірки якості продукції було помилковим і нині відомство працює над внесенням відповідних змін до законодавства, спрямованих на захист прав споживачів, підвищення відповідальності за порушення стандартів якості товарів, робіт і послуг.

Представник Міністерства інформаційної політики , сектору стратегічних комунцікацій, Олександр Макобрій зосередив увагу учасників Круглого столу на низці заходів з реалізації Доктрини інформаційної безпеки України, зокрема, охоплення українським інформаційним продуктом територій на сході України.

На завершення роботи Круглого столу Президент Ліги “Україна —НАТО Сергій Джердж висловив думку про те, що нині є вдалий період для проведення інформаційного референдуму щодо членства України в НАТО, адже за даними соціологічних опитувань 74 відсотки підтримують його, візьмуть у ньому участь. І якби він відбувся нині, переконаний політолог, громадськість підтримала б членство України в НАТО. Це стало би своєрідною рисою між минулим і майбутнім. Це був би сигнал Росії про незворотність нашого шляху, сигнал Європі про те, що це думка народу, яку не можна ігнорувати, сигнал державам-членам НАТО ,що ми готові виконувати стандарти альянсу. І, врешті, це був би тиск на українську владу: зробити все , щоб досягти цієї мети. І, врешті, вікно можливостей відкриється.

Потужна інформаційна насиченість Круглого столу засвідчила актуальність обговорення питань співробітництва України з НАТО та євроінтеграційних заходів у подальшому. Всі учасники висловили вдячність Укртелерадіопресінституту за продуктивну працю.

До речі

Днями, принаймні до кінця нинішнього тижня, очікується внесення Президентом України до Верховної Ради України законопроекту «Про національну безпеку України» і реєстрація документа в парламенті як невідкладного. Адже Президент України Петро Порошенко видав Указ про введення в дію рішення РНБО щодо внесення цього законопроекту до параламенту підписав ще 5 лютого. А саме рішення було ухвалено 17 січня на закритому засіданні РНБО.

Законопроектом визначено як завдання членство України в ЄС та приєднання до Вашингтонсього договору, тобто членство в НАТО.


Viewable with any browser Valid HTML 4.01

© 2005 Укртелерадіопресінститут. Веб-дизайн – Topcat